County Championships 2017
Posted By : Cheshunt SC On 2017-02-01 22:49:57
Last weekend Cheshut SC started their campaign at the Hertfordshire County Championships held at The Venue, Borehamwood. 15 swimmers took to the water in over 40 individual events. Of these swims Cheshunt SC had 16 Finalists with Zane Batt coming away as County Champion in the 100m Backstroke and Dayna Shepperson picked up 3rd place in the 100m Breaststroke in their respective age groups.

­

  
 
  Cheshunt Swimmer Called Up For East Region
Posted By : Cheshunt SC On 2017-01-03 14:53:55
Congratulations to Cheshunt swimmer Callum Wollaston who has been selected to represent the East Region at the English Schools Championships in Liverpool on the 12th and 13th March.

­

  
 
  Busy End Of Year For Cheshunt Swimmers
Posted By : Cheshunt SC On 2017-01-03 14:50:44
Last week saw Cheshunt SC compete in the 3rd and final round of this years Arena League.  The team travelled to Braintree and were fighting for 8th - 14th place in division 2 against Halstead, Stevenage, Linslade Crusaders, Harrow, Rochford & District and Enfield Swim Squad.  

The team got off to a steady start and were in 4th place after the 1st 10 events.  As the individual races unfolded Cheshunt went from strength to strength with the following swimmers all winning their races; Millie Clark, Zane Batt, Tegan Wollaston, Sienna Treglohan, Callum Wollaston, Dayna Shepperson, Chloe Berko-Boateng, Emily Lush & Emily South.

There were also some close finishes to the final set of relays with Cheshunt coming first in 4 out of the 8 races which set them up to finish the gala in 2nd place and 9th overall in the league of 21 teams.

Out of the water Tegan Wollaston has been selected to attend a weekend at Loughborough University with the Youth Sports Trust as a coach.  She is one of 350 young athletes from a variety of sports including cycling, gymnastics, tennis, volleyball and baseball who will spend the weekend in a variety of workshops and activities aimed at inspiring the next generation of athletes, coaches and officials.

Also congratulations go to Taylor Coe who has been selected as part of the East Region Open Water squad.  Taylor's dedication and hard work in training has not only seen him go from strength to strength in the water but had also gained him recognition as a prospect for the future.

­

  
 
  ASA National Masters 2016
Posted By : Cheshunt SC On 2016-10-31 11:45:54
Last weekend saw Cheshunt in action again at the Ponds Forge Pool in Sheffield.  Claire Massey was in action in the National Masters Competition.  Her first event was the 50m Butterfly where she continued her progress by swimming a lifetime's best of 31.81.  This also placed her 7th overall in her age group.  Next was the 100m backstroke where she went out well turning in 34.62 at the 50m mark. An excellent 2nd 50m saw her touch in 1:12.02 another lifetime best getting her 5th place overall.  Her final event was the 50m backstroke which saw her record another good time of 32.77 and one place gaining 5th place overall.

­

  
 
  National Intercounty Championships 2016
Posted By : Cheshunt SC On 2016-10-31 11:38:05
Cheshunt swimming club provided Hertfordshire with 3 swimmers for the annual National Intercounties competition held at the Ponds Forge Pool.  Daniel Lush, Zane Batt & Chloe Berko-Boateng all travelled to St Albans first for a training session before boarding the team coach for the trip to Sheffield.

The competition involves swimmers from all counties across England as well as teams from Wales.  Daniel was first up in the 16/17yrs 100m freestyle.  Daniel went out well turning in 26.01.  He then powered down the 2nd 50m to record an excellent PB of 54.64 the first time he has gone under the 55 second mark.  Zane was next in the water for the 12/13yrs 100m backstroke.  Again Zane set off well turning at 33.25 at the half way mark.  A strong 2nd 50m saw him smash his PB with a 1:07.86.  Both boys as well as Chloe were involved in the medley relays with all 3 swimming close to their PBs.  A big congratulation goes to all 3 swimmers on their performances and Zane came away not only with a PB but also the award for swimmers of the meet amongst the Hertfordshire team.

­

  
 
  Peanuts League 3rd Round
Posted By : Cheshunt SC On 2016-07-22 15:50:52
Saturday 9th July 2016 saw our junior swimmers take part in the 3rdand final round of the Peanuts League at the Furzefield Centre in Potters Bar. A highly competitive final saw our team finish 4thoverall in the 2nd division.

Sienna Treglohan stormed home with our first win of the night in the U/12 50m backstroke (35.45). This was followed up by girls captain Millie Clark who came 1st in both the U/13 50m breaststroke (40.70) and butterfly (34.57).

Individual 2ndplaces were achieved by Woody South U/11 25m breaststroke (21.70), boy’s captain Taylor Coe U/13 butterfly (37.23) and Sienna Treglohan this time in the U/13 50m backstroke (35.66).

Individual 3rd place finishes were accomplished by Simran Misir U/11 25m freestyle (17.38), Woody South U/11 25m freestyle (16.69), U/12 50m freestyle (36.73) and U/12 50m breaststroke (47.95), Natalia Brodowska 9 years 25m freestyle (20.11)& backstroke (24.98), Jake Evans U/11 25m butterfly (18.89) and 25m backstroke (20.98), Dayna Shepperson U/12 50m freestyle (34.22), Evie Brown U/12 25m butterfly (19.00), Taylor Coe U/13 50m freestyle (32.88), Sam Safavi-Zadeh 9 years 25m breaststroke (25.31), and finally Tara Safavi-Zadeh U/12 50m breaststroke (49.90).

Other notable swims on the night came from Victoria Townsend who finished 5thwith a new PB in the U/11 25m butterfly (22.55), Rosie Batt who had an excellent finish coming 4th in the U/13 50m freestyle (35.78), Emily Pym who finished 4th in the 9 years 25m breaststroke (29.48). Ashlee Willett set herself a new PB when she finished 6th in the 25m backstroke (24.38). 

The relay team of Taylor Coe, Jack Pym, Ben Brookman and Max Dickinson saw us come 1st in the U/13 4 x 25m freestyle relay, the boys also came 3rd in the 4 x25 U/13 individual medley relay. 2nd place was also achieved by the boys U/12 team of Woody South, Jake Evans, Rohan Misir and William Brookman in the 4 x 25m freestyle relay. Our girls U/12 & U/13 teams consisting of Sienna Treglohan, Dayna Shepperson, Evie Brown, Tara Safavi-Zadeh, Emilia Gitev, Rosie Batt and Mille Clark finished 2nd in both the 4 x 25m freestyle and individual medley relays retrospectively.Finally our U/11 boy’s teams consisting of Woody South, Jake Evans, Max Coltman, Finlay Jackson and Ben Crossman came 3rd in both the 4 x 25 freestyle and individual medley relays.

Coach Richard Walker said “It was a great team effort tonight. Having 3 or 4 key swimmers missing meant that certain swimmers had to step up and fill the void, none of these disappointed. We made a slow start in the first round back in May, but credit to the swimmers as they were fantastic in the 2nd round and even better in the final, this is all down to how they are training at the moment and their determination to improve. With this group of swimmers and with the younger ones coming through, I can see us pushing on over the next few years so we have very exciting times ahead. Well done also needs to be said to captains Mille Clark and Taylor Coe and vice captains Rosie Batt and Jack Pym, they lead by example throughout the rounds and put in some stellar performances in leading the team.”

­

  
 
First Previous 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Next Last
News Page