AGM Meeting - 25th June 2017
Posted By : Cheshunt SC On 2017-06-12 11:39:25
Annual General Meeting

This year’s Club AGM will be held on the 25th June at The Laura Trott Leisure Centre between 4.15pm and 6pm.

We would like to encourage as many parents as possible to attend as ultimately this is your club and we would like you to have a say in how it’s run.

We are always looking for people to help out so if you think you can help, even in the smallest way with the running of the club, please speak to any member of the committee or the coaching team.

We hope to see you there.

CURRENT COMMITTEE MEMBERS

Chairman – Mark Nelson

Vice Chairman – Vacant

Secretary – Suzanne Bailey

Treasurer - Karen Armitage

Welfare Officer – Evelyn Pope

Club Champs Co-ordinator – Claire Pawson

ASA Registration Officer – Sophie Lush

Fixtures Secretary – Vacant

Head Coach - Paul Wollaston

Social/Fundraising Secretary – Sam Evans

Tadpole Coordinator - Ryan James

 

CURRENT CLUB OFFICERS

Officials Coordinator – Ann-Marie Keenan

Membership Secretary – Jackie Coe

Vice Treasurer – Jenny Griffin

Junior Squad Rep – Vacant

Sharks Squad Rep – Vacant

Dolphins Squad Rep - Vacant

Nomination of Committee Members need to be with Suzanne Bailey by the 18th June 2017.

Click HERE for the nomination form.

As a club we do rely on the goodwill and help of parents.  We extend huge thanks to those that are stepping down from their roles and we welcome a new Treasurer and Vice Treasurer, Debbie Willett and Nicola Goldsmith  We are also grateful to Jenny Treglohan for becoming our Fixtures Secretary. The new committee members will formally be voted onto the Committee at the AGM.   There are a lot of things that need to be done behind the scenes and the more parents who are willing to help then the better it will be for the swimmers.

We are particularly looking for a parent to join the committee as a our Club Champs Co-Ordinator and as our ASA Registration Officer which are becoming vacant.  Please speak to a committee member or email Suzanne at secretary@cheshuntsc.co.uk if you think you could commit to either of these roles.

AGENDA

Annual General Meeting

25th June 2017  4.15pm-6pm

The Laura Trott Leisure Centre, Cheshunt

1. Minutes of Previous AGM

2. Matters arising from Previous AGM meeting

3. Hon Secretary’s Report

4. Hon Treasurer’s Report

5. Election of Officers

6. Head Coach’s Report

7. Any Other Business

8. Date of Next Meeting

­

  
 
  Regional Championships Weekend 1
Posted By : Cheshunt SC On 2017-05-19 18:18:19
The bank holiday weekend saw Cheshunt swimmers involved in the Regional Championships held at The Inspire pool in Luton.  Teams from all over the East Region came together for the event with swimmers from Norfolk, Suffolk, Cambridgeshire, Bedfordshire, Essex as well as Hertfordshire.

Cheshunt had 8 swimmers involved over 3 days in a total of 21 events. Session 1 saw Tegan Wollaston, Emily Lush & Callum Wollaston in action. Tegan took on the grueling 200m Butterfly and the 400m Freestyle posting respectable time in both.  Emily started off what would be an excellent weekend for her with a PB in the 50m Freestyle with Callum in similar form with PBs in both the 50m Backstroke and 100m Butterfly.

Session 2 also saw Daniel Lush compete in the 100m FS with a seasons best as did Megan Pope in the 50m Breaststroke.  Callum was back in for the 400m IM and again he lowered his PB with a strong swim.  The final session of the day saw Emily, Megan along with Chloe Berko-BoatengAnd Courtney Burke take part in the 4x100m Freestyle Relay.  All 4 girls swam excellent legs and they improved their seeding as well as going faster than their entry times.

Day 2, session 4 was Callum’s turn for the gruelling 200m Butterfly followed by the 400m Freestyle.  Again strong swims saw him achieve PBs in both events.  Emily continued her great weekend with a PB in the 50m Backstroke.  Session 5 saw Daniel lower his 50m Freestyle PB and Emily had a strong swim in the 100m Freestyle.  Callum did the 400m Freestyle and again lowered his PB with a well-paced swim.  The final session of the day saw Emily, Chloe, Courtney as well as Mille Clark compete in the girls Medley Relay.  All four girls swam fantastic legs to improve their rankings by 3 places with every one of them swimming below their PBs.

The final day of competition saw Tegan set a seasons best in the 200m Freestyle, Callum a PB in his 200m Freestyle and Emily finished off her fantastic weekend with 2 further PBs in the 100m Backstroke and the 50m Butterfly.

The weekend was a great success for the Cheshunt swimmers and was a culmination of the hard work they have put into their training over the past 6 months.  Cheshunt has 6 of its younger swimmers in action in 27 events at their Regional Championships at the end of the month at UEA in Norwich.

­

  
 
  PBs Galore At Harlow Development Open Meet
Posted By : Cheshunt SC On 2017-03-11 15:26:10
On Saturday 4th March 2017, 30 of our swimmers competed in the Harlow Development Meet. In what was a very competitive and enjoyable meet our swimmers finished the day with a total of 34 top 6 finishes.

Competing in 102 races between them, they completed the evening with 5 golds, 2 silver and 7 bronze. 62 personal bests were achieved and 9 races were competed in for the first time by various swimmers.

Daniel Williams, 9, who was competing in his first open meet, came 15th in 50m backstroke (58.56), 9th in the 50m breaststroke (1.05.02) and 16th in the 50m freestyle (49.24).

Darcy McMullins, 9, was also competing in her first open meet saw really good swims where she finished 19th in the 50m breaststroke (1.00.34) and 20thin the 50m backstroke (55.72).

Kai Fellows, 9, brought home bronze in the 50m butterfly (48.71) which was the first time he competed in this event. He also gained new PB’s in both the 50m backstroke (47.96) where he finished 6th and 50m freestyle (44.63) where he finished 7th, he also came 6th in the 50m breaststroke (58.99).  

Kevin Moldovan, 9, saw new PB’s in all his events where he finished joint 1st in the 50m backstroke (46.19), 11th in the 50m breaststroke (1.07.22) and bronze in the 50m freestyle (41.58).

Ela-Rose Bowmaker, 9, who also saw 3 new PB’s brought home the first gold of the night in the 50m freestyle (38.89); she then came 6th in the 50m breaststroke (56.02), 9th in the 50m backstroke (49.55).

Sasha Coltman, 9, gained new PB’s in the50m freestyle (41.43) where she finished 6th, she then finished 4th in the 50m breaststroke (55.17) and 7th in the 50m backstroke (49.36)

Grace Sofokleous-Ames , 9,acheived new PB’s in the 50m freestyle (44.81) where she finished 17th, 50m breaststroke (56.23) where she finished where she finished 7thand 50m backstroke (51.66) where she finished 12th.

Amy Burgess, 9, earned new PB’s in the 50m freestyle (46.47) where she finished 18th and 50 breaststroke (57.47) where she finished 8th, Amy also competed in the 50m backstroke (57.85) where she finished  22nd.

Charlotte Williams, 10, saw big PB’s in all her events where she finished 6th in the 50m freestyle (39.76), 4th in the 50m breaststroke (50.33), 6th 50m backstroke (45.05). Charlotte then won bronze in her final event of the night in the 50m butterfly (47.64).

Ashlee Willett, 10, competed in the 100m individual medley (1.49.10) for the first time where she finished 13, she also swam in the 50m freestyle (44.60) where she finished 22nd and 50m backstroke (53.02) where she finished  16th.

Emily Pym, 10, gained new PB’s in both the 50m freestyle (46.69) where she finished 10th and 50m breaststroke (1.03.13) where she finished 18th.

Frecia Radzi-Goldsmith, 10, saw PB’s achieved when she finished 12th in the 100m individual medley (2.00.34), 21st in the 50m freestyle (45.97), 50m breaststroke (1.07.11). Frecia also competed in the 50m butterfly (1.05.12) where she finished 12th.

Igor Mordeja, 10, took home gold in the 50m breaststroke (49.57) and bronze in the 50m backstroke (43.11), he also finished 4th in the 50m freestyle (37.77) where he gained his third PB of the night.

Max Coltman, 10, took home sliver in the 50m backstroke (42.58), he then gained 3 further PB’s in the 50m butterfly (47.71) where he finished 5th and 100m individual medley (1.39.27) where he finished 7th. Max then won bronze in both the 50m breaststroke (50.80) and 50m freestyle (37.73).

Miray Snowdon, 10, gained 2 new PB’s in the 50m freestyle (48.69) where she finished 26th and 50m breaststroke (1.00.11) where she finished 17. Miray also competed in the 50m backstroke (57.13) finishing 19th.

Sam Safavi-Zadeh, 10, achieved new PB’s in both the 50m backstroke (44.59) where he finished 4th and 100m individual medley (1.39.26) where he finished 6th. Sam also got his second 6th place of the night in the 50m breaststroke (53.37) and 7th in the 50m freestyle (41.61).

Natalia Brodowska, 10, gained 2 new PB’s in both of her events; the first of these came in the 50m freestyle (42.52) where she finished 13th and 50m backstroke (51.25) where she finished 12th.

Indya Bowmaker, 11, achieved 3 big PB’s, the first came in the 50m, freestyle (38.42) where she finished 5th, Indya then finished 4th in the 50m breaststroke (49.43) and 9th in the 50m backstroke (47.77).

Jake Evans, 11, came 6th in the 50m butterfly (45.10), 7th in the 50m backstroke (43.89) and 5th in the 50m freestyle (37.99).

Katie Burgess, 11, gained a new PB in the 50m freestyle (44.52) where she finished 21st, she also competed in the 50m backstroke (53.13) where she finished 18th.

Simran Misir, 11, achieved a new PB in the 100m individual medley (1.43.26) where she finished 12th. Simran also finished 16th in the 50m freestyle (41.14) and 6th in the 50m breaststroke (49.34).

Victoria Townsend, 11, earned a big PB in the 100m individual medley (1.41.43) where she finished 10th, Victoria then finished 11th in the 50m freestyle (40.16), she then gained her second PB of the night when she finished 13th in the 50m backstroke (49.45).

Emilia Gitev, 12, achieved 3 PB’s, the first of these came in the 50m freestyle (40.67) where she came 16th, she then followed this up with 8th place in the 50m breaststroke (48.43) and 13th place in the 50m backstroke (47.45).

Evie Brown, 12, the girl’s junior captain also gained 3 PB’s on the night, the first of these was in the 50m freestyle (35.10) where she finished 5th. Evie then got the first of 2 medals on the night when she won bronze in the 50m breaststroke (46.33), in her final even she took home silver in the 50m butterfly (41.01).

Luis Fitzgerald, 12, achieved PB’s in the 50m backstroke (46.86) where he finished 10th, he finished 6th in the 50m breaststroke (50.14) and 10th again this time in the 50m freestyle (39.03).

Lylia Radzi-Goldsmith, 12, gained new PB’s in the 100m individual medley (1.54.71) and 50m freestyle where she finished 12thin both events, Lylia then finished 14th in the 50m backstroke (52.04), she then gained a third PB on the night when she finished 11th in the 50m butterfly (57.23).

Rohan Misir, 12, finished 8th in both the 50m backstroke (45.67) and 100m individual medley (1.38.66) which saw him gain a new PB. He then finished 5th in the 50m breaststroke (49.96) and 9th in the 50m freestyle (38.48).

Alex Smith, 13, gained 3 new PB’s on the night; the first of these was in the 50m backstroke (46.59) where he finished 9th, he then finished 7th in the 100m individual medley (1.43.85) and 10th in the 50m breaststroke (53.11). In his final event Alex finished 13th in the 50m freestyle (39.90)

Jack Pym, 13, achieved a new PB in the 100m individual medley (1.34.13) where he finished 4th. He then came 13th in the 50m breaststroke (46.43) and 8th in the 50m freestyle (34.23).

Olivia Morey, 13, earned PB’s in all of her events; the first of these was in the 100m individual medley (1.33.22) where she won gold, Olivia then came 6th in the 50m breaststroke (54.51), she then won her second gold of the night in the 50m butterfly (47.30)

Assistant Head Coach Richard Walker said it was a fantastic effort by all the swimmers tonight, they should all be proud of what they have achieved. To get so many personal bests on the night shows that the training and hard work is paying off. As a club we are moving in the right direction and this shows with the amount of swimmers that we brought to this meet, it is extremely positive for the future".

 

­

  
 
  County Championships 2017
Posted By : Cheshunt SC On 2017-02-01 22:49:57
Last weekend Cheshut SC started their campaign at the Hertfordshire County Championships held at The Venue, Borehamwood. 15 swimmers took to the water in over 40 individual events. Of these swims Cheshunt SC had 16 Finalists with Zane Batt coming away as County Champion in the 100m Backstroke and Dayna Shepperson picked up 3rd place in the 100m Breaststroke in their respective age groups.

­

  
 
  Cheshunt Swimmer Called Up For East Region
Posted By : Cheshunt SC On 2017-01-03 14:53:55
Congratulations to Cheshunt swimmer Callum Wollaston who has been selected to represent the East Region at the English Schools Championships in Liverpool on the 12th and 13th March.

­

  
 
  Busy End Of Year For Cheshunt Swimmers
Posted By : Cheshunt SC On 2017-01-03 14:50:44
Last week saw Cheshunt SC compete in the 3rd and final round of this years Arena League.  The team travelled to Braintree and were fighting for 8th - 14th place in division 2 against Halstead, Stevenage, Linslade Crusaders, Harrow, Rochford & District and Enfield Swim Squad.  

The team got off to a steady start and were in 4th place after the 1st 10 events.  As the individual races unfolded Cheshunt went from strength to strength with the following swimmers all winning their races; Millie Clark, Zane Batt, Tegan Wollaston, Sienna Treglohan, Callum Wollaston, Dayna Shepperson, Chloe Berko-Boateng, Emily Lush & Emily South.

There were also some close finishes to the final set of relays with Cheshunt coming first in 4 out of the 8 races which set them up to finish the gala in 2nd place and 9th overall in the league of 21 teams.

Out of the water Tegan Wollaston has been selected to attend a weekend at Loughborough University with the Youth Sports Trust as a coach.  She is one of 350 young athletes from a variety of sports including cycling, gymnastics, tennis, volleyball and baseball who will spend the weekend in a variety of workshops and activities aimed at inspiring the next generation of athletes, coaches and officials.

Also congratulations go to Taylor Coe who has been selected as part of the East Region Open Water squad.  Taylor's dedication and hard work in training has not only seen him go from strength to strength in the water but had also gained him recognition as a prospect for the future.

­

  
 
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Next Last
News Page